Co umożliwiają badania satysfakcji pacjentów

Badania satysfakcji pacjentów pozwalają na uzyskanie cennej wiedzy na temat obszarów, w których warto przeprowadzić zmianę. Aby się podjąć tego zadania, firma, a w tym przypadku szpital, nie musi dysponować ogromnym nakładem funduszy. Tak samo wygląda sytuacja z samym przeprowadzeniem badania, gdyż nie jest wymagane, by zatrudniać do niego osoby z zewnątrz. Równie dobrze można przeprowadzić owo badanie opinii pacjentów siłami swoich pracowników. Aby tego dokonać trzeba trzymać się przyjętych zasad.

Od początku

Na samym początku ważne jest stworzenie dobrej konceptualizacji, a więc określenie co dokładnie chce się zbadać, jaki obszar ma objąć badanie oraz na jakiej grupie ma być przeprowadzone badanie ankietowe pacjentów szpitala. Dobre sprecyzowanie tych wątków jest podstawą do stworzenia ankiety pacjentów. Kiedy zespół badawczy sprosta pierwszemu zadaniu, musi zadecydować jaką metodą pozyska dane do analizy. Warto przy tym mieć na uwadze grupę respondentów, do które skierowane jest to konkretne badanie. Przy młodej grupie odbiorców, można zastosować nowocześniejsze techniki, jak np. CAPI, czyli badanie wspomagane komputerowo  czy CAWI – ankiety internetowe. Jeśli ankietyzacja pacjentów objąć ma starszą grupę, to lepszym rozwiązaniem będzie wybór tradycyjnej ankiety papierowej PAPI. Uniwersalną techniką jest CATI – badania telefoniczne, które można zastosować na każdej grupie badanej, zakładając, że posiadają oni telefon. Opisane techniki są ilościowe, a możliwe jest jeszcze pozyskanie danych przy pomocy technik jakościowych. Zaliczyć do nich można: indywidualne wywiady pogłębione (IDI), zogniskowane wywiady grupowe (FGI), Tajemniczy klient (Mystery Client/Shopping).

Kwestionariusz ankiety

Tworząc kwestionariusz ankiety, trzeba pamiętać, aby pytania były proste i jasne i aby nie dotykały drażliwych kwestii. Jeśli badacz chce ponownie przebadać te same osoby, to warto zebrać informacje o numerach kontaktowych, lecz tylko jeśli ankietowana osoba wyrazi na to zgodę. Badania ankietowe pacjentów, by były miarodajne nie muszą być przeprowadzane na całej populacji szpitala. By zachować panujące tendencje i trendy wystarczy wziąć pod uwagę kilkanaście procent z ogółu badanych pod uwagę. Tworząc pytania, warto ułożyć je w odpowiednie działy, z których jasno będzie wynikać, co wymaga natychmiastowej interwencji. Trzeba zaznaczyć, że nie istnieją uniwersalne kwestionariusze badanie satysfakcji pacjentów, ze względu na unikalność respondentów. Następnym etapem procesu badawczego jest analiza zebranego materiału. Owa analiza może przebiegać w różnoraki sposób ze względu na różne sposoby gromadzenia danych. Końcowym etapem jest otrzymanie wniosków i rekomendacji, lecz aby owe wnioski z badania były użyteczne, musi się w zmianę zaangażować cały zespół medyczny.