Depresja sezonowa – 10 objawów

SAD seasonal affective disorder  jest zasadniczo związane z brakiem światła. Jego objawy są podobne do objawów depresji, ale pojawiają się zawsze w tym samym czasie: jesienią lub zimą, przez co najmniej 2 kolejne lata.

Objawy depresji sezonowej

Niewyjaśnione zmęczenie

Miesiące jesiennozimowe są z pewnością szczególnie męczące, ponieważ organizm musi walczyć zarówno z zimnem, jak i zarazkami, ale jeśli zmęczenie jest uporczywe i bez wyraźnej przyczyny (brak snu, duże obciążenie pracą itp.), może to być objaw SAD.

Zmęczenie charakteryzuje się sennością w ciągu dnia i trudnościami z porannym wstawaniem. Jeżeli podane wyżej obijamy są na tyle uporczywe, że nie potrafimy sobie z nimi poradzić, warto skonsultować się z lekarzem.

Umów się na konsultację lekarską online z psychiatrą.

Zaburzony umysł i wahania nastroju

Czasami opisywana jako nastrojowa, osoba z depresją może mieć wahania nastroju, ujawniając głębokie wewnętrzne złe samopoczucie. Jest to częsty objaw u osób cierpiących na depresję, które mają trudności z zarządzaniem i wyrażaniem swoich emocji. Będzie się to przejawiać w codziennej drażliwości, poczuciu winy, niecierpliwości, braku koncentracji i trudności w podejmowaniu decyzji.

Skłonność do płaczu lub stałe uczucie smutku

Chociaż smutek jest emocją, która stanowi integralną część rejestru emocjonalnego człowieka, jest on objawem problemu psychologicznego, jeśli trwa przez długi czas (w miesiącach zimowych w przypadku depresji sezonowej) i nie można go wyjaśnić żadną przyczyną zewnętrzną (żałoba, problemy osobiste itp.). Dlatego tym bardziej jest to poczucie winy, ponieważ osoba w depresji płacze “o nic” i nie wie, dlaczego płacze. Ponadto nie potrafi zidentyfikować, że ten smutek powraca każdej jesieni czy zimy. Osoby z ich otoczenia mogą mieć pokusę, aby nimi “wstrząsnąć”, ale to przynosi efekt odwrotny do zamierzonego.

Pragnienie, by nic nie robić

Jeśli w perspektywie nowego dnia odczuwamy zniechęcenie i znużenie, należy pomyśleć o depresji sezonowej. Pojawia się również wycofanie, tendencja do izolowania się i chęć nicnierobienia z silnym poczuciem winy i deprecjacji własnej osoby.

Przewlekła migrena

Migreny mają wiele przyczyn, często organicznych. Mogą one jednak mieć również podłoże psychologiczne i być związane ze stanem depresji. Jeśli migreny występują szczególnie jesienią i zimą bez żadnego możliwego wyjaśnienia, konieczna jest konsultacja.

Utrata zainteresowania życiem codziennym

Czy hobby i zajęcia, które kiedyś sprawiały, że się uśmiechałeś, stają się trudne? Jeśli zmęczenie nie jest przyczyną, warto zadać sobie pytanie: dlaczego nie mam już ochoty na wykonywanie tej czynności, która dawniej sprawiała mi tyle przyjemności? Jednak chęć pozostania pod kołdrą w niedzielny poranek, zamiast pójścia pobiegać, nie musi świadczyć o depresji sezonowej. „Brak pożądania musi być długotrwały i połączony z innymi objawami, aby sugerować epizod depresyjny” – tłumaczy lekarz psychiatra.

Psychiatra online – wejdź na halodoctor.pl.

Wysoki poziom stres

Poziom stresu jest podwyższony u osób z SAD. Czując się nieadekwatnie i mając niski próg tolerancji, łatwo tracą panowanie nad sobą z powodu drobnych spraw. Może to prowadzić do zachowań kompensacyjnych, takich jak zwiększone spożycie alkoholu lub niekontrolowany apetyt na słodkie pokarmy, co może prowadzić do przyrostu masy ciała.

Utrata libido

Jak wszystkie czynności związane z poszukiwaniem przyjemności spadają na dalszy plan w SAD, seks jest jednym z nich. Depresja zwykle prowadzi do utraty witalności związanej z utratą libido. Powoduje to suchość pochwy u kobiet i trudności w utrzymaniu erekcji u mężczyzn. Przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych może pogorszyć te zjawiska.

Bezsenność

W przypadku depresji sezonowej cykl snu ulega zaburzeniu, zwłaszcza, że brak światła jesienią i zimą może powodować rozregulowanie produkcji melatoniny. Nocne przebudzenia, trudności z zasypianiem, trudności z porannym wstawaniem z łóżka lub przeciwnie, bardzo wczesne przebudzenia (4 lub 5 godzin) z niemożnością ponownego zaśnięcia są prawdopodobnie objawami depresji sezonowej.

Ból i sztywność

Ból lub sztywność stawów mogą występować w kontekście depresji, szczególnie w przypadku depresji maskowanej, czyli takiej, której osoba badana nie jest świadoma lub kategorycznie odmawia świadomości i która objawia się głównie objawami fizycznymi, a nie głębokim złym samopoczuciem psychicznym (chorobliwe myśli, smutek, rozpacz). Bóle te wymagają jednak badania lekarskiego w celu wykluczenia przyczyny organicznej.