Jak prawidłowo formułować pytania do ankiet?

Ankiety są dziś wszędzie. Znajdziesz je na swojej ulubionej stronie internetowej, w skrzynce pocztowej lub w skrzynce elektronicznej, na odwrocie paragonów – nawet po dokonaniu prostej transakcji bankowej będziesz miał okazję poznać swoją opinię przez telefon! Więc o co chodzi z tymi wszystkimi ankietami?

Kto przeprowadza ankiety i dlaczego?

Badania oferują wiele korzyści dla osób, które je przeprowadzają. Są to między innymi wywiady osobiste, ankiety telefoniczne, ankiety wysyłane pocztą, a także ankiety online, które mogą być prowadzone przez korporacje, rządy, pracodawców, szkoły i osoby prywatne –  przez każdego lub dowolny podmiot, który może odnieść korzyści ze zrozumienia opinii innych.

Główne powody przeprowadzenia ankiety są następujące:

  1. Znalezienie odpowiedzi. Badania ankietowe pozwalają badaczowi dowiedzieć się, co motywuje respondentów i co jest dla nich ważne. Mogą również dostarczać opinii, komentarzy i informacji zwrotnych.
  2. Rozpoczęcie rozmowy. Ankieta może być pierwszą częścią inicjatywy. Proste pytania ankietowe mogą w końcu przerodzić się w coś większego, często wymagającego dalszych rozmów z respondentami.
  3. Podejmowanie decyzji. Dobre pytania ankietowe zapewniają bezstronne podejście do podejmowania decyzji. Wnikliwa analiza wyników pozwala również decydentom na ustalenie priorytetów w oparciu o obawy respondentów.
  4. Porównywanie wyników. Badania ankietowe pozwalają na uchwycenie w czasie myśli, postaw i zachowań badanej populacji.

Podwyższanie wskaźników odpowiedzi za pomocą dobrych pytań ankietowych

Bez względu na powód przeprowadzenia ankiety przez badacza, ankieta jest zazwyczaj tak dobra, jak jej pytania. Słabo sformułowane lub skonstruowane ankiety często nie interesują ludzi, po prostu całkowicie ignorują ankietę lub rozpoczynają ją, a następnie rezygnują z powodu frustracji.

Jak prawidłowo napisać pytania do ankiety?

Czy w przeszłości tworzyłeś ankietę, nie mając jasnej struktury badania? Być może była zbyt długa lub pytania były zbyt mylące; być może przepływ był wyłączony lub było zbyt wiele załadowanych pytań. Pisanie dobrych pytań ankietowych nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Musisz po prostu wziąć pod uwagę rodzaj zadawanych pytań, strukturę ankiety i sposób jej tworzenia, lecz to wymaga czasu. Nie mając dużej ilości czasu lepiej zlecić wykonanie ankiety osobom, które się w tym specjalizują. Chcąc przeprowadzić ankietę możemy skorzystać z istniejących placówek, które służą pomocą w kreowaniu oraz przeprowadzaniu ankiet, a także podczas analizy uzyskanych danych. Takie możliwości oferuje nam Biostat® – Centrum Badawczo-Rozwojowe – wystarczy, że wskażemy im sektor i tematykę naszych badań, a oni sami wybiorą najskuteczniejszą metodę badawczą, znajdą odpowiadającą nam grupę respondentów, a także opracują otrzymane dane. Nie musimy się niczym martwić zlecając takie zadanie placówce, która posiada kilkunastoletnie doświadczenie. Istnieje także program SurvGo™ do tworzenia ankiet, gdzie możemy skorzystać z szablonów i narzędzi, które ułatwiają przeprowadzenie ankiety.

Chcąc przeprowadzić ankietę warto zastanowić się nad ilością czasu, jaki posiadamy i przemyśleć różne możliwości tworzenia i przeprowadzania ankiet. Warto mieć świadomość firm i programów, które ułatwiają nam profesjonalne przeprowadzanie ankiet.