Obliczenia statystyczne w pracach naukowych

analiza danych4Analiza statystyczna jest często stosowaną metodą badawczą w pracach naukowych oraz dyplomowych, zarówno licencjackich, jak i magisterskich. W zależności od tematyki pracy wykorzystywane są różne metody analiz i obliczeń, a ich właściwy wybór determinuje jakość badania oraz osiągnięcie celu badawczego. Równie ważne jest prawidłowe wykonanie obliczeń oraz interpretacja otrzymanych wyników.

Metody weryfikacja hipotez badawczych
W badaniach empirycznych wykorzystywanych w pracach naukowych najczęściej chodzi o weryfikację postawionej na początku hipotezy badawczej. Do tego celu niezbędna jest profesjonalna analiza statystyczna zebranych danych, a także obliczenia statystyczne. Najczęściej stosowane metody do weryfikacji hipotez to:
•    Analiza wariancji,
•    Analiza częstości,
•    Testy t studenta,
•    Współczynniki korelacji,
•    Testy Chi Kwadrat.

Obliczenia do prac naukowych niekiedy wymagają bardziej zaawansowanych metod takich jak analiza mediacji, supresji, analizy dyskryminacyjne, czynnikowe i wiele innych.

Narzędzia do wykonania obliczeń
W XXI wieku trudno sobie wyobrazić, by analizę danych statystycznych oraz niezbędne obliczenia przeprowadzać „na piechotę”, czyli na kartce papieru z użyciem co najwyżej kalkulatora. Dzisiaj do dyspozycji jest wiele nowoczesnych narzędzi, które znacznie ułatwiają pracę. Podstawowym i najczęściej używanym jest arkusz kalkulacyjny MS Excel, który ma wbudowanych kilka funkcji statystycznych. Oprócz tego można skorzystać z profesjonalnego oprogramowania komputerowego, który często udostępniany jest w darmowych wersjach próbnych.

Interpretacja i prezentacja wyników
Chcąc przeprowadzić profesjonalną analizę statystyczną, należy wykonać nie tylko niezbędne obliczenia, ale uzyskane dzięki nim wyniki również odpowiednio zinterpretować. Interpretacja wyników obliczeń jest uważana za najtrudniejszy etap analizy statystycznej, zwłaszcza w przypadku weryfikacji hipotez. W pracy naukowej otrzymane wyniki należy również w sposób czytelny i zrozumiały zaprezentować, używając do tego graficznych tabel oraz wykresów.

Rozwiązywanie problemów
Do prawidłowego przeprowadzenia analizy statystycznej oraz wykonania niezbędnych obliczeń do pracy naukowej konieczna jest wiedza z zakresu statystyki. Osoby nieczujące się pewnie w tej dziedzinie na szczęście nie muszą się z taką analizą męczyć samodzielnie. Dzisiaj wiele profesjonalnych firm oferuje w tym zakresie kompleksową pomoc – począwszy od wyboru metodologii badań, poprzez ich wykonanie oraz interpretację wyników, na sporządzeniu gotowego raportu skończywszy.