Dział badań i rozwoju vs. firma badawcza

Zarządzanie przedsiębiorstwem wymaga sprawnych i przemyślanych decyzji. Refleks w ich podejmowaniu znaczy szczególnie dużo, jednak szybkie decyzje zwykle niepoparte są dogłębną analizą sytuacji. Rozważni gracze rynkowi decydują się na powołanie komórki badawczej, której zadaniem jest zbieranie i gromadzenie danych. Stanowią one cenne wsparcie dla procesu decyzyjnego.

Oczywiście, powołanie stałej komórki badawczej w firmie generuje koszty, dlatego wiele firm nie podejmuje takiego kroku z powodów finansowych. Wiele z tych przedsiębiorstw korzysta okazyjnie
z usług branży badawczej, zlecając badania firmom zewnętrznym. Wadą takiego rozwiązania jest czasochłonność badania, która opóźnia planowaną decyzję.

Alternatywa: tańsze, szybkie badania

Dzięki nowoczesnym metodom badawczym można ograniczyć wydatki związane z badaniami. Technika wspieranego komputerowo wywiadu telefonicznego (ang. Computer Assisted Telephone Interviewing – CATI) pozwala na przeprowadzenie badania sondażowego przy pomocy komputera
z Internetem oraz zestawem słuchawkowym. Potrzebne jest jedynie odpowiednie oprogramowanie do badań telefonicznych.

Takie rozwiązanie jest możliwe do zastosowania w każdej firmie. Koszty wykonywania sondażu przy pomocy CATI są znacznie niższe niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnej metody ankiet papierowych. Pozyskanie danych przy pomocy papierowej ankietyzacji kosztuje relatywnie dużo: trzeba wydrukować formularze (co ogranicza także ilość pytań w ankiecie – tym samym ograniczając możliwe do pozyskania dane), zatrudnić dużą ilość ankieterów, których skuteczność jest kluczowa
w pozyskiwaniu materiału badawczego, a następnie wprowadzić dane do systemu komputerowego, gdzie możliwe stanie się ich zliczenie i analiza. Metoda CATI opiera się na ankiecie w wersji multimedialnej, której wypełnianie odbywa się bezpośrednio w systemie komputerowym i jest równoległe ze zliczaniem odpowiedzi. Dzięki temu przez cały czas badania można śledzić zmieniające się statystyki. Po zakończeniu sondażu dane są dostępne niemal natychmiastowo.

Możliwości oprogramowania do CATI

Oprogramowanie dla CATI dostępne jest w Internecie, jako część oferty niektórych firm badawczych. Wykupienie licencji umożliwia administratorski dostęp do udostępnianego na serwerze firmy oprogramowania. Użytkownik takiego konta ma możliwość tworzenia formularzy ankiet oraz kreowania kont ankieterskich. W zależności od możliwości wybranego oprogramowania do CATI kwestionariusz może mieć różne stopnie skomplikowania i urozmaicenia – na przykład możliwe jest wzbogacenie go o treści multimedialne. Jeśli decydujemy się na pytania filtrujące i kierujące respondenta do innych pytań, powinniśmy zwrócić uwagę na obecność modułu testującego logikę ankiety, który pozwoli prześledzić przejścia między pytaniami w celu uniknięcia błędów logicznych, sprawiających trudność na etapie analizowania wyników.

Dobre oprogramowanie do CATI posiada także funkcję automatycznego zapisywania kopii zapasowych na serwerze, w celu uniknięcia utraty zebranego materiału w przypadku awarii sprzętowej. Bezpieczeństwo jest szczególnie ważną cechą oprogramowania do CATI. Oprócz tego warto zwracać uwagę na obecność modułów eliminujących błędy na różnych etapach przeprowadzania badania.